Çin’den Soğuk Savaş uyarısı

Çin Başbakanı Li Qiang ASEAN Zirvesi’nin ikinci gününde yaptığı konuşmada, anlaşmazlıkların kontrol altında tutulması için yeni bir Soğuk Savaş’ın önlenmesi gerektiğini söyledi.

Endonezya’nın başkenti Jakarta’da 5-7 Eylül tarihlerinde düzenlenen 43. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi, ikinci gününde dünya liderlerinin katılımıyla devam ediyor. Zirvenin gündem maddeleri arasında Myanmar’daki durum, Güney Çin Denizi’ndeki askeri gerginlik ile ABD ve Çin arasındaki siyasi ve ticari rekabet konuları yer alıyor. Zirveye üye ülkeler Tayland, Singapur, Endonezya, Malezya, Filipinler, Kamboçya, Laos, Brunei, Myanmar ve Vietnam’ın yanı sıra ABD, Japonya, İngiltere, Rusya, Avusturalya ile Avrupa ve Asya ülkelerinin liderleri katılıyor.

Çin’den “soğuk savaş” uyarısı

Çin Başbakanı Li Qiang bugün zirvede liderlere yönelik yaptığı konuşmada, Hint-Pasifik bölgesindeki jeopolitik rekabetlerin keskinleştiğine değinerek bölgede “yeni bir Soğuk Savaş”tan kaçınmanın önemine dikkat çekti. “Anlaşmazlıkları kontrol altında tutmak için şu anda önemli olan şey taraf seçmekten kaçınmak, blok çatışmasına karşı çıkmak ve yeni bir Soğuk Savaş’ın önlenmesidir” ifadelerini kullanan Li, Asya ülkelerinin bu farklılıkları ve anlaşmazlıkları uygun şekilde ele alması gerektiğini belirtti. Li, ayrıca zirvede ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve aralarında Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Hindistan’ın da bulunduğu çeşitli ülkelerin liderleriyle daha geniş çaplı görüşmelerde bulunacağını belirtti.

ABD, Myanmar’da demokrasi çağrısını yineledi

Bugün ASEAN Birliği ve diğer katılımcı ülke liderleriyle bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, toplantının basına açık kısmında yaptığı konuşmada zirvenin gündem maddelerinden biri olan Myanmar’daki iç karışıklığa değindi. ABD’nin Myanmar’ın demokrasiye kavuşması için gerekli baskıyı uygulamaya devam edeceğini belirten Harris, ayrıca ASEAN liderlerine Washington’da kurulacak olan yeni bir ABD-ASEAN İşbirliği Merkezi’nin müjdesini verdi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x